ניווט בעשן: הדברים שכדאי לדעת שכדאי כשמתחילים לעשן

מבוא

עולם הסיגרים הוא שילוב מורכב של מסורת, תרבות והנאה, המושך אליו מתחילים הנלהבים לחקור את מעמקיו. עם זאת, כניסה לעולם זה ללא הדרכה עלולה להוביל למכשולים נפוצים שפוגעים בחוויית עישון הסיגרים. "ניווט בעשן: הדברים שכדאי לדעת כשמתחילים לעשן סיגרים" נועד להאיר את צעדי המתחילים השגויים הללו - מבחירת הסיגר הלא נכון ועד טכניקות עישון לא נכונות - תוך מתן תובנות יקרות ערך למסע מספק יותר בהערכת סיגרים. מאמר זה סוקר את הטעויות העיקריות של מעשנים בתחילת הדרך ומשמש מצפן לכניסה חלקה לעולם הקסום של הסיגרים.

בחירת הסיגר הנכון

אחד המכשולים הראשונים שמתחילים נתקלים בהם היא בחירת סיגר שמתאים לחך ולרמת הניסיון שלהם. המגוון העצום של גדלים, צורות ועוצמות יכול להיות מכריע, מה שמוביל מתחילים לבחור על סמך מראה או מחיר בלבד. עם זאת, התחלה עם סיגר בגוף קל עד בינוני יכולה לספק מבוא נגיש יותר לטעמים ולניואנסים של עישון סיגר. כדאי גם לבקש עצה ממעשנים מנוסים או מחנויות טבק בעלות מוניטין טוב שיכולות להמליץ על סיגרים המתאימים למתחילים. הבנת העובדה שהסיגר הנכון אינו רק עניין של מחיר או יוקרה, אלא של התאמה לטעם האישי, היא חיונית לחוויה מספקת.

בעולם מלא מותגים וחברות טבק, כדאי פחות להצמד לקלישאות ויותר לנסות לגוון. ההמלצה היא תמיד להתחיל מסיגר שיהיה קל ולא גדול מידי. לכל היותר, הסיגר יהיה מעט "אנמי" ובפעם הבאה תבחרו סיגר בעל גוף נוכח יותר. זה עדיף על לעשן מיד סיגר חזק שיגרום לכם לברוח מהחוויה הנפלאה שמספק עולם הסיגרים.


על טעם ועל ריח

אז ככה: בדומה לאוכל, אם הוא נראה טוב זה גם עושה חשק. זה נכון. אבל חשוב לא ליפול מהר במלכודת הזו. בדומה לאוכל או לשתיית אלכוהול, הטעם משתנה מאוד מאדם לאדם. גם סיגר שנראה מעולה עם חבק מפוצץ או מותג בעל שם, לא בהכרח יסב לכם הנאה כפי שאתם מצפים. לכן כדאי לנסות מספר סוגים ומגוון טעמים לפני שתחליטו איזה פרופיל טעם אתם אוהבים. מה שטוב לאדם אחד, לא בהכרח יהיה טעים גם לכם. 

כדאי לנסות מספר סוגים ומגוון טעמים


הגודל לא קובע, גם לא המחיר

נתחיל מהסוף - הגודל לא קובע את איכות או יוקרת הסיגר. סיגר גדול לא בהכרח טוב יותר. נקודה. גודל הסיגר הוא פונקציה של זמן עישון ונוחות עבור המעשן. ובכל זאת, פעמים רבות אותו הסיגר בגודל שונה ירגיש ויטעם אחרת. מדוע? זה נושא שנרחיב עליו במאמר נפרד אך נגיד בקצרה:

סידור העלים בתוך הסיגר והיחס שלהם משתנה לפי גודל הסיגר כאשר במרכז יהיו עלים קטנים יותר שמתקרבים לצדדים הפילר (מילוי) יהיה מעלים גדולים יותר. כאשר הסיגר קטן, העלים הגדולים פעמים רבות מקופלים לשניים ואז יחס העלים יכול להשתנות. כאשר אנחנו מתייחסים לסיגר ארוך כמו הצ'רצ'יל או הלנסרו, נדרשים עלים גדולים כדי שיהיו לאורך כל הסיגר. יש עוד המון מה להעמיק, אבל גודל וצורת הסיגר בהחלט יכולים להשפיע על הטעם. *האמור לא נכון לכל הסיגרים ובחלק מהמותגים תמצאו פרופיל טעם, עשן, גוף וחוזק זהים בין הגדלים והויטולות השונות.

אז הגודל כן קובע? כן, הוא יכול להשפיע על הטעם, אבל לא בהכרח לטוב או לרע. יכול מאוד להיות שבסיגר אחד תאהבו יותר את הגרסה הקטנה (רובוסטו למשל) ובאחר תאהבו יותר את הטורו. אז הגודל קובע את זמן העישון, הוא יכול להשפיע על הטעם ולכל אחד נוח לעשן מידה שונה, אבל אין הלימה בין גודל הסיגר להנאה שהוא יסב לכם. סיגר גדול לא בהכרח יהיה איכותי יותר או טעים יותר עבורכם.

 הגודל לא קובע


ומה לגבי המחיר? פעמים רבות המחיר מעיד על איכות הטבק והגילגול, אבל:

1. לא תמיד. פעמים רבות סיגר מתומחר גבוה בגלל סיבות נוספות שקשורות להערכת יתר, עלויות שינוע, שיווק יוקרתי ועוד המון סיבות מלבד איכותו.

2. גם אם סיגר איכותי ועשוי היטב, לא בטוח שהוא טוב עבורכם וקולע לטעמכם. יש המון סיגרים במחירים נוחים שיכולים להסב לכם הנאה רבה יותר מסיגר במחירים גבוהים.

ניתן לומר במידה רבה של וודאות, שסיגר בעלות גבוהה יהיה מטבק איכותי, מגולגל היטב, עם נוכחות ועם התפתחות טעמים. ישנם סיגרים רבים שמצדיקים את מחירם הגבוה ומי שיכול להרשות לעצמו, שווה לנסות גם סיגרים מעל הממוצע. מותגים יקרים הם כאלו שלרוב נמצאים זמן רב בשוק והצדיקו את מחירם הגבוה על ידי איכות ואמון הצרכנים. יחד עם זאת, ישנם המון סיגרים במחירים נוחים שיכולים לספק חוויה טובה לא פחות ולפעמים גבוהה יותר. גם כאן זו פונקציה של יותר טעם אישי ופחות מחיר גבוה. ניתן לשים לב לעוד פרט - לעיתים, סיגרים ממותגים קטנים ולא מוכרים יכולים להפתיע מאוד לטובה. מותגים קטנים בדרך כלל עוברים פחות ידיים ומגיעים מהיצרן לצרכן מהר יותר ובנוסף יש להם פחות הוצאות ייצור. מותגים קטנים רוצים להוכיח את עצמם בשוק ומתמחרים את עצמם נמוך כדי להכנס לתוך שוק הסיגרים שהוא רווי מותגים.

אם כן, המחיר יכול להעיד על האיכות, אבל בחוויה הסובייקטיבית של המעשן, מה שקובע זה החיך ולא המחיר. יכול מאוד להיות שתאהבו דווקא סיגר זול יותר ובתמורה ביחס למחיר סיגר במחיר סביר יסב לכם הנאה גדולה יותר מסיגר יקר.

אחסון נכון

טעות נפוצה של מתחילים היא להתעלם מחשיבות האחסון הנכון של סיגרים. סיגרים רגישים מאוד לסביבתם, ודרושים להם תנאי לחות וטמפרטורה ספציפיים כדי לשמור על איכותם. אחסון סיגרים ללא לחות ראויה או בחללים שאינם ממוזגים כראוי, עלול לגרום להם להתייבש או להירטב מדי. זה לא רק משפיע על הבעירה והשאיפה של הסיגר, אלא גם יכול לשנות משמעותית את פרופיל הטעם שלו ולהפוך אותו למריר. השקעה באחסון עם לחות ולמידה כיצד לתחזק אותו בלחות היחסית האידיאלית מבטיחה שהסיגרים שלך יישארו במצב אופטימלי, מוכנים לרגע שבו תרצה להנות מהם.

לסיגרים דרושה לחות של 68-72% לחות וטמפרטורה שבין 18-25°. כדי להגיע לתוצאה הרצויה, אפשר לעשות זאת במספר דרכים. הראשונה והמקובלת ביותר, היא הומידור (נהגה בעברית יומידור). מדובר בתיבת איחסון או ארון איחסון מעץ סידר ספרדי. הסידר הספרדי הוא עץ שסופג מים אבל לא נרקב מהם ולאחר סיזינג (תהליך ההכנה של היומידור כדי שיוכל לשמור על הסיגרים) הוא כמעט ולא סופג את הלחות. בתוך היומידור מניחים יומידייפר שזה בעצם כלי קיבול למים עם ספוג בתוכו שמפריש את הלחות הרצויה (יומידייםר לרוב מגיע עם רכישת יומידור). חשוב מאוד שהמים יהיו מים מזוקקים כדי למנוע אבנית ביומידור או הסיגרים. לחלופין ניתן לשים בפנים שקית לחות של 69-27% לחות ולהחליף בכל פעם שהיא נגמרת. חשוב לשים בפנים מד לחות (גם הוא מגיע לרוב עם היומידור) ולבדוק שהלחות לא יורדת. תיבת היומידור מעניקה לסיגר גם טעמי עץ ומוסיפה לו ארומות, במיוחד לסיגרים שמאוחסנים לזמן ממושך. יומידורים נעים במחירים שבין 200 לפשוטים ביותר ומגיעים עד עשרות אלפי שקלים. המחירים משתנים לפי פונקציה של גודל, גימור, מיתוג ועוד. הסידר הספרדי משמש גם כמבודד לטמפרטורה אבל הוא לא מוחלט ולכן יש להניח אותו במקום מוצל וקריר בבית כדי שהטמפרטורה לא תעלה.

אופציה שניה וזולה יותר, להניח את הסיגרים בתוך קופסת פלסטיק/זכוכית אטומה לחלוטין עם פס גומי במכסה (כמו לוק&לוק בכל חנות סטוק). בתוך הקופסה להניח שקית לחות וזהו. בשיטה הזו הסיגרים לא יתיישנו - כלומר כנראה שטעמם לא ישתפר בזמן הישיבה ועדיף לא להחזיק אותם כך לזמן ארוך. גם כאן בדומה ליומידור, יש צורך לדאוג לטמפ' רצויה. השיטה הזו טובה מאוד למתחילים שלא רוצים להשקיע ישר המון כסף ולאנשים שרוצים להחיק מלאי קטן שמתחלף יחסית מהר.

אופציה שלישית - מקרר יומידור. זוהי האופציה היקרה ביותר, אבל גם המקצועית ביותר. מדובר במקרר שמספק טמפ' של 18-23° לרוב ויש בתוכו מחולל לחות מובנה שגם אותו ניתן לכוון ללחות הרצויה. באופציה הזו יש שקט והמקרר מתריע על חוסר במים. כמעט ולא נדרש טיפול אבל המחיר יקר. מחירי מקררים נעים בין 3,000 ועד לעשרות אלפי שקלים למקררים גדולים.

**בשוק קיימים המון מקררים שמתיימרים להיות מקררי סיגרים אבל הם למעשה מקרר יין ששמו לו מיכל מים ונדרש לאזן ידנית את הלחות. תבדקו לפני שאתם קונים.

בנוסף לכל האמור, ניתן לעשות שילובים למשל, להניח קופסת פלסטיק אטומה עם שקית לחות בתוך מקרר יין שישמור על הקור. כך שהמקרר נותן את הטמפ' והקופסה עם השקיתמספקת את הלחות. ניתן לקנות מקרר יין פשוט ולהוסיף לו מחולל לחות (עדיף ממש שיהיה טרמו-אלקטרי ולא עם מדחס כדי שלא ישאב את כל הלחות). זו שיטה סבירה אבל לקחת בחשבון שדורשת הרבה טיפול. בנוסף, המגירות לא יהיו מעץ סידר בדומה למקרר ייעודי לסיגרים והסיגרים לא יספגו את טעמי העץ.

יומידור קטן עם שקית לחות

שליטה בחיתוך והדלקה

חיתוך והדלקה נכונים של סיגרים הם מיומנויות בסיסיות המשפיעות באופן משמעותי על חוויית העישון, אך לעתים קרובות מתחילים מתעלמים מהן. חיתוך לא נכון עלול להוביל לבעירה לא אחידה או לקושי בשאיפת עשן, בעוד שהדלקה לא נכונה עלולה לגרום לסיגר לבעור חם מדי, לשנות את פרופיל הטעם הייחודי שלו ולבעירה גרועה. חשוב להשתמש בחותך חד כדי לבצע חיתוך נקי בראש הסיגר, כדי להבטיח שאיפה מיטבית. לא חייב להיות קוצץ יקר, אבל שיהיה איכותי. בשונה מאחסנה שם ניתן להתפשר בהתחלה על פיתרון זול ולא יוקרתי בהכרח, בקוצץ חשוב שיהיה איכותי גם אם לא יקר מאוד. להעמקה על חיתוך, ניתן לקרוא במאמר שלנו על שלושה דרכים לחיתוך סיגר

בעת ההדלקה, השתמשו במצית טורבו או בגפרורים מעץ. שמרו על הלהבה במרחק כדי לקלות (מלשון קליה) את קצה הסיגר באופן שווה מבלי לפחם אותו ישירות. עדיף לשמור על להבה דולקת ולסובב את הסיגר כך שכל שטח הפנים שלו יהיה שחום מעט. לאחר מכן להכניס את הסיגר לפה ולהדליק תוך כדי שאיפה עד שכל שטח הסיגר דלוק באופן שווה. 

עם הזמן תלמדו יותר ותעמיקו את הליטה שלכם בחיתוך ובהדלקה. שליטה בטכניקות אלו מאפשרת התחלה חלקה יותר למסע עישון הסיגרים שלך, ומשפרת הן את הטעם והן את ההנאה מהעשן שלך.


מה שותים היום?

סיגרים הולכים נפלא עם המון משקאות. החל ממשקאות קלים, דרך בירות, קוקטיילים, יינות ועד לוויסקי, קוניאק, רום וכיוצא באלו. לא כל משקה יתאים לכם עם כל סיגר. בניגוד לנסיונות רבים להנדס ולחשב איזה משקה יתאים עם איזה סיגר, אנחנו חושבים שזה אך ורק טעם וחוויה אישית. למשל, יש דעה רווחת שוויסקי מעושן וסיגר לא הולכים טוב יחד. לדעת כותב שורות אלו, זה לא נכון בכלל ויש סיגרים שאני נהנה מאוד לשתות עם וויסקי מעושן, בעיקר סיגרים בעלי גוף קל. ובכל זאת, למה כן צריך לשים לב?

אז קודם כל שזה משתלב לכם טוב. ניתן להתחיל לשתות ולהרגיש איזה סיגר מתאים לכם וניתן להתחיל לעשן ותרגישו מה מתאים לכם לשתות עם הסיגר. דבר שני, שהטעמים לא דורסים אחד את השני. כלומר, שאתם מצליחים להנות גם מהסיגר וגם מהמשקה לפחות כפי שאתם נהנים מהם כשנם לחוד. השאיפה (תרתי משמע) שהמשקה שאתם שותים ישפר לכם את החוויה מהעישון ולהיפך. הניסיונות להנדס את החוויה ולקבוע כללי אצבע,  נתקלים לרוב בהתנגדות של החיך האנושית שכן כל אדם הוא שונה והחוויה היא סובייקטיבית לחלוטין.

קחו בחשבון למה שאכלתם לפני או תוך כדי, למצב הרוח שלכם, לשעה ביום ועוד משתנים רבים יש השפעה גדולה מאוד גם על התחושה וגם על הטעמים של הסיגר. לא תמיד השילוב בין משקה לסיגר שהיה מושלם אתמול, יהיה טוב גם היום. לכן, תנסו פחות לקחת עצות בתחום הזה ויותר לנסות להבין בעצמכם. הדרך הטובה ביותר כפי שנכתב, היא להתחיל עם אחד מהם ולהרגיש מה יכול לבוא לכם יותר בטוב באותו זמן. 

"הניסיונות להנדס את החוויה ולקבוע כללי אצבע,  נתקלים לרוב בהתנגדות של החיך האנושית..."


תהנה מהחוויה

התחלת מסע עישון הסיגרים אינו רק על שליטה בהיבטים הטכניים; זו גם ההנאה מהרגע והתענגות על החוויה. מתחילים לעתים קרובות ממהרים לעשן, ונכשלים בהערכת המורכבות ועומק הטעמים שסיגר מציע. עישון סיגרים צריך להיות נינוח, מעורר מחשבה ומאפשר למעשן לעסוק במלואו, בפרופיל הטעם המתפתח של הסיגר. זוהי גם פעילות קהילתית, שמוטב ליהנות ממנה בחברה טובה, בה חולקים סיפורים וסיגרים. זכור, לכל סיגר יש את הסיפור והאופי שלו, ולקיחת הזמן לחקור אותם יכולה להפוך עישון פשוט להרפתקה בלתי נשכחת.

להנות מהחוויה, להנות עם חברים


סיכום

ניווט בעולם המורכב של עישון סיגרים יכול להיות מסע מתגמל, מלא בארומות עשירות, טעמים מורכבים ורגעים מוערכים. על ידי הדגשת טעויות נפוצות כגון בחירת הסיגר הלא נכון, אחסון לא נכון וטכניקות חיתוך והדלקה פגומות, המדריך מציע למתחילים מפת דרכים לחוויית סיגר מהנה יותר. זכרו, מהות עישון הסיגרים אינה טמונה רק בטכניות אלא בהנאה ובמנוחה שהיא מביאה. עם סבלנות, תרגול והבנה עמוקה יותר של המלאכה, מתחילים יכולים להעלות את חוויית העישון שלהם מניסוי גרידא להערכה מעודנת של אחת מהמותרות הגדולות של החיים.